top of page

מבצעי "ברדס"במחצית השניה של שנת 1972 חל מפנה במדיניות הישראלית מול הטרור, על רקע רצח הספורטאים במינכן, והידיעות על המשך ההתבססות של המחבלים בלבנון אליה עברו מירדן בעקבות ארועי ספטמבר השחור ב-1970.

השינוי שאימץ צה"ל היה לפעול במדיניות התקפית יזומה ולא כתגובה או תגמול על פיגועים או עם בלי נפגעים.

בהתאם למדיניות החדשה החלו במפקדת קצח״ר (קציו צנחנים וחי"ר ראשי) בפיקודו של תא"ל מנו שקד בתכנון מבצעים רבים במרחב צידון, ביירות וטריפולי. לצורך איסוף מודיעין על האתרים הללו שישבו לאורך חופי לבנון החלו לקיים סיורי תצפית בכללם הופעלה גם צוללת ח"י. בסיורים אלה השתתף גם קמ"ן קצח"ר סא"ל חגי מן.

ביום שישי 19/2/1973, עם שובו של חגי מן וצוותו מן הסיור הוא נקרא יחד עם תא"ל מנו שקד הקצח"ר לרמטכ״ל רא"ל דוד אלעזר (דדו), והוטל עליהם לתכנן ולבצע תקיפת שני יעדי מחבלים באזור טריפולי , 180 ק"מ מחופי חיפה. האתרים היו נהר אל בארד, מחנה בו ישבה מפקדת הפת"ח שהייתה אחראית על גזרת טריפולי, ובסיס של החזית העממית לשחרור פלסטין. למבצע זה קראו - ברדס 54.

היעד השני היה המחנה באלבדאוי, בו ישבו החזית העממית לשחרור פלסטין וארגון המאבק המזוין. למבצע זה קראו -ברדס 55.

2 מבצעי "ברדס" תוכננו להתבצע באותו הזמן בליל יום שלישי 23/2/1973. בשל קוצר הזמן החל מאמץ איסופי נרחב של מודיעין קצח"ר, מד"ן חיל ים, אמ"ן מחקר ו-8200 (848 באותה התקופה) כבר מיום 21/2/1973, שגרת הפעילות ביעדים הללו, מפקדים, תנועות וכל מה שניתן ללמוד ולהכין עזרים. סומנו אזורי נחיתה לסירות הגומי ומסוקי חילוץ. מפקד המבצע היה הקצח"ר מנו שקד ולרשותו עמדו הכוחות בפיקודם של אל"מ עוזי יאירי ושורת מפקדים: סא"ל אמנון שחק, סא"ל עמוס ירון, סא"ל איציק מרדכי, רס"ן דורון רובין. כוח נוסף היה בפיקודו של סא"ל שמואל (מולה) שחם עם כוח מסיירת צנחנים, אותו הוביל מפקד הסיירת, סרן אבנר חרמוני. ובראש כוח הקומנדו הימי עמד רס"ן גדי שפי סגן מפקד השייטת.

לקראת המבצע ביום שני 22/2/1973 הוזעק קב"ר תל אביטל סגן שלמה קטן לבסיס המרחבי בצפון והוצגה לו המשימה. שלמה החל בהתארגנות לאסוף צוות אלחוטנים וטכנאי להצטייד בציוד קליטה מתאימים להתקנה בכלי השיט , להכין רשימות של המשימות להאזנה. בבוקר המבצע ב-23/2 התייצב הצוות בנמל חיפה. בוצעה חבירה עם קמ"ן המבצע סא"ל חגי מן, כשהצוות מתמקם על גבי סטי"ל הפיקוד. הותקנו המקלטים ונפרסו האנטנות המתאימות, לצד צוות 663 שעסק באבטחת כלי השיט. בחבירה עם הקמ"ן בוצע עדכון נתונים מודיעין וחידוד לגבי הצי"ח במהלך המבצע.

בשעות הצהריים יצא הצוות להפלגה ממושכת שהאריכה את משך ההפלגה ליותר מ- 180 הק״מ לאזור היעדים בטריפולי. כל זאת במטרה כדי להטעות המכ"מים ולהתרחק מסירות דייג עוינות, מסלול ההפלגה היה עמוק לים ובקשת לאזור. הכח כלל שמונה סטי"לים , שלושה לכל יעד ובהם לוחמים עם סירות גומי ושני סטי"לים למניעת התערבות של כלי שיט סורים מנמלי טרטוס ולאדקיה.

סגן שלמה קטן, כמפקד צוות ההאזנה, הנחה את הצוות מהיחידה להתמקד בכיסוי רשתות פח"ע ורשתות לבנוניות משטרה וג׳נדרמריה במרחב הפעולה. עד ירידת הכוחות למים, לקראת ביצוע, לא איתר הצוות אינדיקציה לכך שתנועת כוחותינו וההחפה התגלו ע"י האויב.

רק כאשר החל שלב ההתקרבות של הכוחות לחוף, הבחינו תצפיתני סטי"ל החפ"ק וגם בדיווחים שקיבלו מהכוחות המתקרבים לחוף כי נראים על הכביש לאורך החוף רכבי משטרה והצלה רבים שנעים בכביש החוף באורות אדומים וכחולים. במצב זה עלתה השאלה האם להמשיך במבצע או להחזיר את הכוחות ולבטל המבצע. במקביל לתצפיות קלט צוות היחידה מהאזנה לרשתות הג׳נדרמריה הלבנונית כי באזור ארעה תאונת דרכים חמורה, ואין כאן גילוי או חשיפת המבצע. ידיעות אלה הועברו ע"י הקב"ר מיידית לקמ"ן ולקצח"ר שהוא מפקד המבצע. לאחר שיקול קצר הוחלט להמשיך במבצע, למרות העיכוב הקל שהתאונה על הכביש גרמה לכוח המבצע.

בסכום שלו למבצע ציין חגי מן קמ"ן המבצע כי חוליית ההאזנה הופעלה על ידי סגן שלמה קטן במקצועיות רבה ותרמה מודיעין חיוני ואיכותי בזמן שנדרש לקבלת החלטות במהלך המבצע.

תוצאות המבצע 45 מחבלים הרוגים ו-60 פצועים , השמדת מתקנים אסוף מסמכי שלל ושבוי אחד.

לכוחותינו תשעה פצועים אחד קשה, כתוצאה מתקלה ברימון.

לקח ההשתתפות של היחידה היה כי בהערכות הנכונה שלה, כולל בהתאמת הכיסוי לציי"חי המבצע תרמה היחידה מהצוות שהיה לצד החפ"ק בסטי"ל, תרומה משמעותית. בנוסף לצוות על הסטי"ל יעדי המבצע כוסו הן מבסיסי מרחב צפון והן מפריסה שהייתה בסטלה מאריס.

הלקט נכתב ע"י קב"ר המבצע סא"ל (מיל) שלמה קטן, בסיוע אל"מ (דימ) חגי מן, והויקיפדיה. ערך את הלקט אל"מ (דימ) נעם שפירא.

כל מי שהשתתף במבצע ממרחב צפון או מהמפקדה מתבקש ליצור קשר עם נעם שפירא במייל noams@8200.org.il


Comments


bottom of page