top of page

השתתפות היחידה במבצע "אביב נעורים"
נכתב ע"י: שלמה קטן, קב"ר צוות האזנה במבצע


בעקבות הרג הספורטאים הישראלים בספטמבר 1972 באוליפיאדת מינכן, החליטה ממשלת ישראל על שורת מבצעים נגד ראשי ארגוני הטרור הפלשתינאים.

בליל 9-10 לאפריל 1973 יצא צה"ל למבצע מהגדולים שהיו בביירות ובאזור צידון. במבצע השתתפו כוחות סיירת מטכ"ל, סיירת צנחנים , שייטת 13, חיל הים על כל צי הסטי"לים והמוסד.  בתום המבצע חוסלו שלושת סגניו של ערפאת בבתיהם בביירות: יוסף נג׳אר, כמאל  נאצר וכמאל עדואן, ונפגעו בסיסי טרור נוספים ונהרגו עשרות מחבלים. שני לוחמים מכוחותינו נהרגו. הכוחות הורדו לחוף בעשרות סירות גומי ולחלק מכוחות שהתחפשו לנשים וגברים המתינו מכוניות שהוצבו ליד החוף על ידי אנשי המוסד. היחידה השתתפה בכיסוי המבצע עם שני צוותי האזנה, האחד בפיקודו של הקב"ר שלמה קטן בצמוד לחפ"ק המבצע בראשות קצין חי"ר וצנחנים ראשי תא"ל עמנואל שקד וקמ"ן הצנחנים והמבצע חגי מן. צוות שני בפקוד הקב"ר יעקב להב שאבטח בהאזנה את הכוח שפעל באזור צידון. יח' 663 אבטחה על כל כלי את הסטי"לים.

היחידה כיסתה את המבצע הן מבסיסי הקבע והן מפריסה בבסיס סטלה מאריס בחיפה ובראש הנקרה. הכיסוי המבצעי היה בכל התחומים, והצוותים שנבחרו כללו את האלחוטנים הבכירים ממרחב צפון ומהמפקדה ביניהם אדוארד סללאת, בן ברוש ורוברט אלעזרא. בטרם המבצע נסעו כל הצוותים לעתלית וראש מספן ים תדרך אותם על המבצע תוך שציין כי הים יהיה גלי (הדבר גרם שרוב הצוות הקיא ללא הרף בעת המבצע למרות הגלולות נגד הקאה, ודווקא מי שלא לקח גלולות לא הקיא...)  בטרם היציאה עבר הצוות אצל אמו של שלמה קטן שגרה ליד נמל חיפה וזכה לכיבוד כיד המלך. היא לא קנתה את סיפור הכיסוי שאמרו לה ש"אנחנו בתרגיל בחיפה", כיוון שכולם היו חמושים.  הצוות התמקם בסטי"ל בחדר המי"ק (מרכז ידיעות קרב), צוות הטכנאים ממדור 465 התקין את האנטנות ופרס כבלים. לפני היציאה הספיק רמ"ד צבאי במחקר להשלים לקב"ר פרטי מל"מ כגון סימון אזורים ושכונות בבייירות.

אחה"צ יצאו 12 סטילים במבנה מרשים לכיוון קפריסין להטעיה ומשם ללבנון עם חשיכה. המיקום של הסטי"ל היה קרוב לחוף ולכן הוא הטלטל בגלים, גם כיוון שעמדנו באותה הנקודה. כעבור שעה וחצי נקלטה רשת הג'נדרמריה הלבנונית שפרוסה בכל העיר. מהחומר הובן כמעט לכל אורך המבצע ש"התחנות" עסקו בזוטות כמו הזמנת פיצה וכד', מה שהעיד שהכוחות שנחתו על החוף נעו ליעדיהם מבלי שהתגלו. לקראת השעה עשר בלילה כבר נודע המיקום של כל הניידות על מפת העיר שהגיעה מהקמ"ן. מידע חשוב זה איפשר קבלת תמונת מצב על הנעשה באזורי פעילות כוחותינו.

כעבור כשעה, כשהפעילות המבצעית הפכה לרועשת החלו להיקלט דיווחים על קולות ירי וסימני גרירה על החול ליד חוף רמלת אלביידה, הקרוב לאזור המלונות ולאזור הנחתת הכוחות, הכיסוי הזה איפשר לחפ"ק להוציא את הכוח בביטחה לספינות שהביאו אותם.  במהלך הוצאת הכוחות נפגעו שני לנדרוברים השייכים לז'נדרמריה ומספר חיילים לבנוניים נהרגו, כשהצוות מכסה בהאזנה ובדיווח את מהלך ההתפנות.

שני הצוותים המושטים חזרנו לנמל חיפה לפנות בוקר. הפעולה הצליחה והמודיעין שהיחידה קלטה סייע לאורך כל המבצע.

ערך: נעם שפירא


コメント


bottom of page