top of page
לוגו 1010.png

ככה מייסדים

ככה הוא אנסמבל מחזות זמר שהוקם ביוזמת חמישה בוגרי יחידה בשנת 2023, אך את ניצניו ניתן לסמן כבר ב-2018 בעקבות הזמנה של שני חיילי מפקדה לערב תרבות בבסיס. נענו להזמנה חבורת חיילים מכל הדרגות והמרכזים, להם חיבה משותפת לאומנויות הבמה ומחזות זמר. אותם חיילים החליטו להעשיר את חיי החברה והפנאי של חיילים המתגוררים במפקדה, ולהעלות מחזמר- אירוע חסר תקדים בבסיס. מאז אותה החלטה שאפתנית אך אינטואיטיבית, הפקות קהילת מחזות הזמר במפקדה הפכו לשם דבר ביחידה ומחוצה לה, גייסו אליהן כשרונות מבטיחים, ויצרו מסורת אומנותית נפלאה ורפרטואר מרשים.

יאיר ברגמן ואלעד שיפטן, יוזמי המפגש הראשון אי שם ב-2018, מספרים: "יש משהו קסום ביחידה, שבה רעיון על ערב קריוקי יכול להפוך למחזמר, שהופך למסורת. כל מה שהיה צריך זה קצת יוזמה, קצת חוצפה, והרבה אנשים מוכשרים ומדהימים. הרגע שמדגיש זאת לדעתנו היה במהלך חזרה גנרלית, כשבמקרה הגיע אלינו מפקד היחידה. במקום להעיר לקבוצת חיילים ששרים בתלבושות הוא החליט לשאול מה אנחנו עושים וביקש הזמנה להופעה."

ההצלחה המסחררת של ההפקות בבסיס הבהירה שלאומנויות הבמה יש ביקוש כפול. מצד אחד, עשרות חיילים רוצים לתרום וליזום, לשחק, לשיר, לרקוד, לבטא את עצמם ולהיות שותפים בפרוייקט יצירתי, ומצד שני, האולמות מתמלאים פעם אחר פעם בקהל מגוון שרעב לאומנות. לאחר השחרור הבנו שהביקוש הזה חייב לקבל ביטוי גם בחיים האזרחיים, והפקנו שני פיילוטים מוצלחים בהם השתתפו חיילים בסדיר, בקבע, ולראשונה גם משוחררים.

המעבר לחיים האזרחיים זימן אתגרים לוגיסטיים, אך גם פתח אפשרויות והזדמנויות שבאופן טבעי הוגבלו בבסיס. בנוסף, הניסיון שנצבר מהפקה להפקה לימד אותנו שיעורים חשובים על אופני העבודה שאנחנו מעדיפים, ועל הקהילה שהתגבשה סביב הרעיון. יותר מהכל, ידענו שנמשיך להתפתח, ורצינו בית רשמי ורציף ליצירה המשותפת. לאחר גיבוש החזון הערכי, האומנותי והמקצועי בשיתוף בוגרי כל ההפקות, ובהתבסס על הלקחים שהופקו מכל פרוייקט, האנסמבל הושק בחגיגיות בפברואר 2023.

למה ככה?

מעבר לעובדה שהשם הוא כר נרחב למשחקי מילים, הוא התשובה לשאלה המתבקשת: למה שחבורת חיילים תעלה מחזמר? ככה. כל מי שאי פעם נכח במחזמר - על הבמה, מאחורי הקלעים או כקהל - יודע שמתרחש באולם קסם כמעט ממכר. כל מי שאי פעם יצר - פיסל, בנה, כתב, תיכנת! – יודע שאין תחליף לחוויה של ביטוי עצמי סמלי. האנסמבל הוא בית לכל מי שעבורו החוויות הללו הן חלק קריטי מהחיים, בדיוק כמו שהן מובנות מאליהן. 

 

היום זה ככה

כיום האנסמבל צועד את צעדיו הראשונים כאנסמבל אזרחי פעיל ומונה כ-40 חברים. האנסמבל פועל במתכונת עונתית, כאשר בכל עונה מתקיימת הפקה מרכזית ומספר פעילויות חיצוניות להפקה, בינהן סדנאות, פעילויות גיבוש, הופעות ועוד. ניתן להצטרף לאנסמבל בכל שלב במהלך העונה, אם כי מומלץ להישאר מעודכנים באירועי האנסמבל ולהצטרף טרם הליהוק.

ליצירת קשר ושאלות בנוגע להצטרפות פנו לנטע:
netazeitak@8200.org.il

 058-431-3782

לחלופין, אפשר למלא טופס מתעניינים ונחזור אלייך!

bottom of page