חברים מספרים על המכ"ן

ערב מורשת למכ"ן התקיים ב-16 בנובמבר 2021 במל"מ. המכ"ן היה מערך טכני מבצעי שבפריסה ארצית איפשר לאכן מכשירי קשר של הצבאות שמסביבנו, כסיוע לב"ר וכמתן מענה לצרכי המודיעין הכולל, במקרים מסוימים אף סייע להצביע על מטרות לכוחות צה"ל. כיום המערך הזה אינו קיים עוד באופן שהתקיים בעבר. המענה הניתן היום שונה באופן הטכנולוגי, ואף נותן מענה מדויק הרבה יותר מבעבר.

הערב הוקדש לשלוש מאושיות התחום הזה - המהנדס ג'ורג' גרין (בן 93), סא"ל יעקב קליין (בן 89) ראש הענף שנים רבות, ואל"מ שמחה ביברמן בן 90 (שנעדר מסיבות אישיות). 

פתח את הערב אל"מ ט. שסיפר על הנעשה כיום ביחידה בהתמודדות עם הצורך במתן איכונים בדיוק מירבי הן לצרכי זיהוי היעד והן לצורכי "כוונת נשק". אל"מ ט. ענה לשאלות המשתתפים שגילו עניין רב בסקירתו. פרופ' יגאל שפי, היסטוריון בתחום המודיעין, החוקר בימים אלה את הסיוע והתרומה של יח' האזנת השדה לכוחות צה"ל במלחמת העצמאות ובעשור הראשון לקיומו של צה"ל. 

יגאל הציג את ממצאיו על תרומת המכ"ן והחשיבות שייחסו לו קמ"ני הכוחות דאז ובעיקר הרמטכ"ל לסקוב. פרשת "רותם" היתה, לדבריו, נקודת מפנה בתולדות היחידה, שכן הלקח העיקרי היה שיש לפרוס רשת מכ"ן מול החזיתות השונות באופן קבוע שתעבוד ברציפות ולא רק בתרגילים, מבצעים או מלחמות. סא"ל (דימ) שבת זמיר סיפר על תרומת המכ"ן, כפי שהוא הכיר אותה משירותו ארוך השנים ביחידה, לצד יעקב קליין, בני שאשא וסמי סמורלי. לדבריו השיא היה בסוף שנות ה-60 ובמהלך שנות ה-70 שלמעשה פעלו כמעט 2 רשתות מכ"ן בת"ג, הן מול צבאות ערב והן מול היחידות הסובייטיות שנכנסו למזרח התיכון, ו-3 רשתות אזוריות בתג"מ בצפון, במרכז ובסיני. זמיר הזכיר את תרומת המכ"ן במלחמת ששת הימים (1967) ובמלחמת יוה"כ (1973). בסוף דבריו העלה את זכרם של חללי ענף המכ"ן שנהרגו במהלך הפעילות ובמלחמת יוה"כ. 

סימן טוב קרקו מטכנאי המכ"ן הותיקים והמסורים ביותר סיפר על רוח הלחימה והדבקות בעשיה של הצוות הטכני בראשותו של ג'ורג', שדאגו בכל עת, בכל מקום ובכל מזג אויר להשמיש את המערכות הללו מהחרמון בצפון ועד שארם א-שייח' בסיני. יעקב מור, מוותיקי המכ"ניסטים במערך, השלים על תרומתו של ג'ורג' לתיחזוק המערכות הללו. אמנון בן משה, אף הוא מראשוני מפעילי המכ"ן העלה על נס את תרומתו של שמחה ביברמן להכשרת צוותי המכ"ניסטים, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת חיילותם. את הערב סיכם תא"ל (דימ) אריה בנטוב, מי שהיה מפקד היחידה, שסקר את תרומתו של יעקב קליין להעמיד את הנושא מראשיתו על יסודות מקצועיים בשל הרקע שלו בגיאודזיה ובתרומתו למודיעין ול-ב"ר וכן ציין את יכולתו ההנדסית והמקצועית של ג'ורג' בתחום הטכנולוגי.

במהלך הערב הוקרן סרטון על ימיו הראשונים של ג'ורג' בתחום המכ"ן, ומצגת תמונות מחיי המכ"ניסטים והפריסות בהם היו, וכן תחילת המעבר לאיכון באמצעות מערכת 'צפריר' שהכניסה את היחידה לתחום ההייטק. בערב נכחו כ-80 מוותיקי המכ"ן. 

את הערב הנחה אל"מ (דימ) נעם שפירא. 
הערב תועד ע"י צלילה הלמן, וישמש את מורשת היחידה.

נכתב ע"י: נעם שפירא