טקס הסרת הלוט - גדרה מנציחה את זכרם של ראשוני 8200

טקס הסרת הלוט מעל השלט המנציח את זכרם של חברי צוות ההאזנה של חזית ד' במלחמת העצמאות התקיים ב-23 ביוני 2021 בבית לוינסון (הבניין ההיסטורי) בגדרה.

במהלך שנת 1948 ובשנה שלאחריה, צוות האזנה בפיקוד שאול שמאי ז"ל, ששירת את מפקדת חזית הדרום במלחמה מול הכוחות המצרים, היה ממוקם בגדרה. הצוות היה כפוף למפקדת חזית ד' (הדרום) שישבה ב"בית לוינסון". ובהמשך הלחימה פעל יחד עם צוותות אחרים לצד חטיבות הפלמ"ח שלחמו בדרום.

צוות ההאזנה תרם ידיעות ערכיות ביותר למפקדת החזית הדרום הן במסגרת מבצע "יואב" ובקרב על כיבוש באר שבע וכיבוש כיס פלוג'ה והן במבצע "עובדה" עד כדי כך שהכוחות הצליחו לכבוש את אום רשרש (אילת) ללא קרב עם הירדנים או המצרים. בצוות שרתו ותיקי היחידה בתוכם, סא"ל שאול שמאי ז"ל ורס"ב זאב חוסני ז"ל שזכו בפרס בטחון ישראל בשנת 1963 על הישגיהם החשובים והרבים בתחום פענוח צפני התשדורות של הכוחות שמולם נלחמו.

בטקס המרגש, שהתקיים בנוכחות ראש מועצת גדרה מר יואל גמליאל, השתתפו: ממ"ר דרום סא"ל א. , מנהל מעון מוריה (בבית לוינסון), נציג העמותה ורכז המורשת נעם שפירא, חברי צוות המורשת שלמה קטן, שמוליק פפרמן, יוסי דגן, הדס צורף ובעיקר בני משפחות חוסני ושמאי. באירוע סיפרו נציגי המשפחה על הוריהם שהיו במקום, ראש המועצה שבירך על האירוע ועל חשיבותו לגדרה, סא"ל א. שהצביע על חשיבות המורשת ליחידה ועל פעילותה לחיזוק בטחון המדינה בהסתמך על מעשיהם של דור המייסדים. נעם סיפר קצת על ההיסטוריה של שורשי 8200 במקום.

לימים קבוצת לוחמים-מאזינים זו הייתה מראשוני ש.מ.2 (שירות מודיעין 2) שלימים הפך ל-8200.

עוד נקודה לביקורים וסיורים בעקבות ההיסטוריה של יחידה 8200.

כתב: אל"מ (דימ) נעם שפירא
ר' תחום המורשת בעמותה וביחידה.